Istorikas, knygos „Sapiens: glausta žmonijos istorija“ ir kitų populiarių knygų autorius Yuval Noah Harari portale „Financial Times“ analizuoja dėl COVID-19 pasaulyje susidariusią situaciją ir kaip ji turėtų būti sprendžiama ekonominėje, socialinėje ir politinėje plotmėje.
„Žmonija dabar susiduria su bene didžiausia šios kartos globaline krize. Sprendimai, kuriuos žmonės ir vyriausybės priims artimiausiomis savaitėmis, tikriausiai darys įtaką pasaulio tvarkai daugeliui ateinančių metų. Krizės metu priimti sprendimai keis ne tik mūsų sveikatos priežiūros sistemas, bet ir ekonomiką, politiką bei kultūrą. Privalome veikti greitai ir ryžtingai. Taip pat turime atsižvelgti į ilgalaikes savo veiksmų pasekmes. Rinkdamiesi tarp alternatyvų, turime galvoti ne tik apie tai, kaip greitai įveikti tiesioginę grėsmę, bet ir apie tai, kokiame pasaulyje gyvensime jai išnykus. Taip, ši krizė praeis, žmonija išgyvens, dauguma iš mūsų išgyvens – tačiau mes gyvensime pasikeitusiame pasaulyje.
Nemažai skubių krizės sprendimo priemonių taps įprasto gyvenimo dalimi. Toks jau yra ekstremalių situacijų pobūdis – jos paspartina istorinius procesus. Sprendimai, kurie įprastai būtų svarstomi kelerius metus, dažnai priimami per kelias valandas. Neišbaigtos ir net pavojingos technologijos pradedamos eksploatuoti, nes rizika nieko nedaryti būtų dar didesnė. Didelės apimties socialiniuose eksperimentuose šalys tampa bandomaisiais triušiais. Kas nutinka, kai visi dirba iš namų ir bendrauja tik per atstumą? Kas nutinka, kai ištisos mokyklos ir universitetai veikia nuotoliniu būdu? Įprastu laiku vyriausybės, verslo įmonės ir švietimo institucijos niekada nesutiktų atlikti tokių eksperimentų. Tačiau COVID-19 mus visus įtraukė į šį neplanuotą ir neįprastą eksperimentą. Tai yra ypatingas metas.
Žmonija turi pasirinkti. Ar mes eisime nesantaikos ir visuotinio sekimo keliu, ar pasirinksime visuotinį solidarumą ir žmonių pasirinkimo įgalinimą? Nesantaikos pasirinkimas ne tik pratęs krizę, bet galimai sukels dar didesnes katastrofas ateityje. Pasirinkę visuotinį solidarumą laimėsime ne tik prieš koronavirusą, bet ir prieš visas ateities epidemijas ir krizes, kurios gali užklupti žmoniją XXI amžiuje.“
Pilną straipsnį skaitykite ČIA.
Copyright © Yuval Noah Harari 2020