2020 m. liepos 6-10 d. daugiau nei 20 tūkst. ŽIV specialistų, pacientų ir aktyvistų susirinko pasaulinėje AIDS konferencijoje, kuri šiais metais vyko virtualiai, kito naujo viruso šešėlyje.
Naujasis koronavirusas sutrikdė dvejų metų konferencijos planavimą. Vietoj laimėjimų ir iššūkių aptarimo, konferencijoje daug buvo kalbama apie izoliacijoje esančius ŽIV užsikrėtusiuosius, kurie neturi prieigos prie gydymo, profilaktikos ar net testavimo; apie prarastas algas ir sveikatos draudimą.
Jungtinių Tautų ŽIV/AIDS programa (UNAIDS) ir Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad šešis mėnesius trunkantys sveikatos priežiūros paslaugų veiklos sutrikimai gali sukelti 500 tūkst. daugiau mirčių nuo AIDS ir susijusių ligų Užsachario Afrikoje 2020 ir 2021 metais.
Apskritai duomenys rodo „nepaprastą, bet labai nevienodą pažangą skirtingose regionuse“, – sakė UNAIDS vadovas Winifred Byanyima. „Turime daug ką nuveikti.“ Pastaraisiais metais kai kuriose šalyse padaryta didelė pažanga kovojant su ŽIV, visame pasaulyje nuolat mažėja naujų infekcijų. Viena ryškiausių pažangų matoma būtent Užsachario Afrikoje.
Vis dėlto, koronaviruso pandemija turėjo itin ryškių pasėkmių. „Manome, kad pandemija turės didelę įtaką sergamumui ir mirštamumui nuo ŽIV“, – sakė Anton Pozniak, konferencijos pirmininkas ir Tarptautinės AIDS draugijos prezidentas. „Tai yra neįprasti ir lemiami laikai ŽIV judėjimui“.
Pasak UNAIDS, 2019 metais nuo AIDS sukeltų ligų mirė 690 tūkst. žmonių, iš viso ŽIV užsikrėtę yra 38 milijonai. Maždaug trečdalis užsikrėtusiųjų nėra gydomi.
Nepaisant ryškios pažangos Rytų ir Pietų Afrikoje, kur naujų infekcijų per pastarąjį dešimtmetį smarkiai sumažėjo, 2019 metais virusu užsikrėtė maždaug 1,7 mln. žmonių. Nerimą kelia Rytų Europa ir Centrinė Azija, kur nuo 2010 m. naujų ŽIV infekcijų skaičius išaugo 72 procentais.
2014 m. UNAIDS paskelbė 90–90–90 politinę deklaraciją, kurios tikslas – 90 proc. ŽIV užsikrėtusių žmonių žinos savo diagnozę, 90 proc. užsikrėtusiųjų gaus antiretrovirusinius vaistus bei 90 proc. gaunančių gydymą bus nuslopinta viruso koncentracija. Konferencijoje atskleista, kad šie tikslai dar nepasiekti – juos pasiekė tik keturiolika šalių.
UNAIDS duomenimis, Lietuvoje tikslų įgyvendinimas atitinkamai siekia 83–43–91 procentus.
Straipsnis parengtas naudojantis The Washington Post, UNAIDS pateikta informacija.