Lapkričio 28 d., antradienį, 10–12 val. PC „Panorama“ (Saltoniškių g. 9, Vilnius) parodų erdvėje, 2 aukšte, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“ kartu su fotografe Irute Jaruševičiūte kviečia atviram pokalbiui apie ŽIV užsikrėtusius asmenis.
Vasaros pradžioje Anapilin išėjusio buvusio žurnalisto ir parlamentaro mirtis buvo suteikusi viltį, kad į ŽIV ir AIDS sergančiuosius pagaliau bus atkreiptas deramas dėmesys. Tikėtasi, kad vos tik nustačius užsikrėtimą, jiems iš karto bus skiriama antiretrovirusinių vaistų, kurie yra kompensuojami iš valstybės biudžeto. Šių vaistų dėka užsikrėtusieji išvengia sunkių ligų komplikacijų ir gali tęsti visavertį gyvenimą. Be to, vaistus reguliariai vartojantieji nebeužkrečia kitų. Deja, pokyčių kol kas negirdėti.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2017 metais Lietuvoje užregistruota 93 naujų užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) atvejų, iš kurių 80 nustatyta vyrams ir 13 moterims. Iš viso Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 2842 asmenims, iš kurių daugumą 79,59 proc. (2262 atvejų) sudaro vyrai. Daugiausiai (23,4 proc.) (2016 m. duomenys) užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje nustatoma 30–34 metų (2016 m. duomenys) amžiaus asmenų grupėje.
Nors ŽIV užsikrėtusių moterų yra keturis kartus mažiau (atitinkamai 20,41 proc. arba (580 atvejų), joms ši diagnozė sukelia itin skausmingą egzistencinę krizę. Imama ieškoti atsakymo į esminius klausimus: ar aš išgyvensiu, ar manęs kam nors reikia, ar esu vertinga? Daugelis tokių moterų gyvena nuolatinėje baimėje dėl savo gyvybės, vaikų, pasmerkimo ir atstūmimo. „Sudėtingiausia patirtis buvo tuomet, kai atsisveikinant apkabinau vieną iš moterų, kuri gyvena su ŽIV, o ji graudžiai pravirko ir niekaip negalėjo nurimti. Moteris negalėjo patikėti, kad ją kažkas panoro apkabinti“, – teigia fotomenininkė Irutė Jaruševičiūtė, spaudos konferencijos metu pristatysianti autorinę fotografijų parodą „Moteris. Vaikas. ŽIV“.
Pasak problemai neabejingų specialistų, visuomenei trūksta informacijos apie tai, kaip žmonės užsikrečia ŽIV. Pamirštami klausimai: kur, kaip, kodėl. Gyvenama įsikabinus nuostatos, kad užsikrėtęs žmogus yra pats kaltas.
Ar visada kaltė dėl ŽIV tenka tik užsikrėtusiajam? Ar ŽIV užsikrėtusių žmonių diskriminacija – tik neišprususios plačiosios visuomenės problema? Kodėl teigiama, kad ŽIV pacientus diskriminuoja net sveikatos priežiūros institucijos, stabdančios žmones tirtis dėl šio viruso? Kokiomis sąlygomis Lietuvoje gyvena užsikrėtusiųjų šeimos ir vaikai? Ar visiems ŽIV pacientams Lietuvoje jau prieinamas moderniausias antiretrovirusinis gydymas?
Irenos Jaruševičiūtės paroda „Moteris. Vaikas. ŽIV“ PC „Panorama“, 2 aukšto parodų erdvėje veiks š.m. lapkričio 27 d. – gruodžio 8 d. Šalia kiekvienos fotografijos pateikiamas konkrečios moters istorijos aprašymas.
Lapkričio 28 d. – gruodžio 1 d. parodų erdvėje nuo 12 val. iki 18 val. taip pat bus galima nemokamai ir anonimiškai atlikti greitąjį ŽIV testą ir per vieną minutę sužinoti tyrimo rezultatą.