Hepatitas C Lietuvoje: Naujausi pokyčiai ir sėkmės istorijos
Hepatitas C – virusinė kepenų infekcija, kuri gali sukelti lėtinį uždegimą, progresuojantį į kepenų cirozę ar net vėžį, tapo svarbia sveikatos apsaugos sritimi Lietuvoje. Šalies sveikatos sistema šiuo metu deda ypatingas pastangas, kad anksti diagnozuotų infekciją ir suteiktų moderniausią gydymą.
2022 metais Lietuvoje pradėta nacionalinė hepatito C patikros programa, kuria siekiama nustatyti infekciją ir užkirsti kelią jos plitimui. Pirmaisiais programos metais buvo patikrinta apie 1,2 mln. žmonių, iš kurių daugiau nei 9 tūkst. buvo galimai užsikrėtę, o daugiau nei pusę jų liga buvo patvirtinta. Dėl sėkmingos diagnostikos ir šiuolaikinio gydymo daugelis pacientų pasveiko – tai išskirtinė Lietuvos sėkmės istorija, kuri sulaukė tarptautinio dėmesio.
2024 m. rugsėjį Lietuvoje vyko Europos hepatito C viruso eliminacijos aukščiausio lygio susitikimas, kuriame dalyvavo sveikatos priežiūros specialistai, politikai ir pacientų organizacijos. Šio renginio tikslas – įvertinti Pasaulio sveikatos organizacijos tikslo iki 2030 metų eliminuoti hepatitą C pažangą. Renginyje dalyvavo ir Lietuvos nevyriausybinė organizacija „Demetra“, kuri aktyviai prisideda prie šios ligos prevencijos ir sklaidos darbų, skatindama visuomenės sąmoningumą ir palaikydama ligos prevenciją.
Hepatitas C Lietuvoje gydomas priešvirusiniais vaistais, po 1-2 tab. per dieną, kurie dažniausiai neturi reikšmingų šalutinių poveikių. Gydymo trukmė – 2-3 mėn., pasveikimo tikimybė siekia net iki 99 proc. Dėl valstybinės paramos šie vaistai yra prieinami visiems pacientams, kuriems nustatyta hepatito C diagnozė.
Ankstyva diagnostika ir prevencija yra esminiai žingsniai kovojant su šia liga. Daugelis užsikrėtusiųjų hepatitu C ilgą laiką nejaučia jokių simptomų, tad patikros programos padeda užtikrinti, kad infekcija būtų aptikta laiku. Tai ne tik pagerina sergančiųjų gyvenimo kokybę, bet ir mažina hepatito C plitimą visuomenėje.
Lietuvos pasiekimai hepatito C prevencijos ir gydymo srityje rodo šalies įsipareigojimą laikytis tarptautinių sveikatos priežiūros standartų ir prisidėti prie Pasaulio sveikatos organizacijos 2030 m. tikslo – pasaulinės hepatito C eliminacijos.
Šaltiniai:
https://www.lrt.lt/naujienos/sveikata/682/2361036/lietuvoje-bus-tariamasi-kaip-iki-2030-metu-pasaulyje-eliminuoti-hepatita-c
https://www.vlmedicina.lt/lt/simptomai-ir-ligos/virusinis-hepatitas-c-kaip-jis-plinta-kaip-diagnozuojamas-ar-isgydomas