Lietuvoje yra prieinamas pilnai kompensuojamas, veiksmingas ŽIV gydymas, tačiau daugiau nei pusė žinančių savo ŽIV statusą žmonių nesigydo. Nors ŽIV nėra visiškai išgydoma, taikant šiuolaikinius gydymo metodus ir naujos kartos medikamentus žmonės gali gyventi puikiai – dirbti įprastinį darbą, siekti savo tikslų, kurti šeimą, susilaukti sveikų vaikų.
Antiretrovirusinį gydymą pradedantiems asociacijos „Demetra“ klientams paruošėme paskatinančias dėžutes ARV Start. Į dėžutes įeina informacinės skrajutės, apsaugos ir higienos priemonės, dėžutė vaistams ir saldūs siurprizai nuotaikai praskaidrinti ?
Deja, ŽIV gydymą supa daug mitų, dalis pacientų nesigydo, nes nesupranta šiuolaikinių vaistų veiksmingumo, be to, ne visus pasiekia informacija apie tai, kad sergantiesiems ŽIV yra suteikiamas nemokamas gydymas. Norėdami išsklaidyti abejones, atsakome į dažniausiai kylančius klausimus apie gydymą:
Kas yra ARV?
Tai vaistai, kurie slopina ŽIV dauginimąsi, tačiau šie vaistai viruso organizme nesunaikina. ARV skiriama visiems ŽIV užsikrėtusiems pacientams (nepriklausomai nuo imuniteto būklės), kai pacientai yra pasiruošę ir motyvuoti pradėti gydymą. Antiretrovirusinis gydymas visiems ŽIV užsikrėtusiems pacientams Lietuvoje yra nemokamas.
Kodėl svarbu gydytis ARV?
Gydymas sustiprina imuninę sistemą ir sumažina kitų ligų (oportunistinių infekcijų) išsivystymo tikimybę. Gydymas sumažina viruso kiekį, todėl sumažėja tikimybė užkrėsti kitus. Vaistai apsaugo imuninę sistemą, kad galėtumėte išlikti sveiki ir gyventi ilgą gyvenimą.
Kaip vertinamas ŽIV gydymo veiksmingumas?
Gydymo veiksmingumas tikrinamas pagal CD4 ląstelių ir viruso krūvio tyrimus kas tris–keturis mėnesius ar rečiau. Pradėjus gydymą arba pakeitus ARV vaistus, kitas viruso krūvio tyrimas (viremija) bus atliktas po mėnesio, norint įsitikinti, jog vaistai veiksmingi.
Vartojant vaistus, reguliariai reikia atlikti dar kitus tyrimus, kurie parodo kepenų, kasos, inkstų veiklą, cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje. Tai leidžia sužinoti apie vaistų poveikį šiems organams ir sistemoms.
Kaip įveikti šalutinį poveikį?
Kaip ir visi kiti, ARV vaistai gali sukelti šalutinį poveikį: galvos skausmą, pykinimą, viduriavimą ir nuovargį. Dažnai tai nutinka per pirmąsias kelias gydymo savaites. Šiam poveikiui susilpninti yra įvairių kitų vaistų, todėl nereikėtų kentėti – pasakykite apie tai gydytojui. Apie tokį šalutinį poveikį kaip bėrimas ir karščiavimas reikia pranešti nedelsiant. Laikui bėgant šalutinis poveikis paprastai silpnėja arba visiškai išnyksta.
Jei atsiranda šalutinis poveikis, nenutraukite gydymo nepasitarę su gydytoju, taip pat jokiu būdu nepraleiskite vaisto dozių.
Daugiau informacijos apie ŽIV gydymą rasite skiltyje DUK apie ŽIV.