Žmonės prezervatyvus naudoja tūkstančius metų, tačiau ar jie visada seksą pavertė tikrai saugiu? Seniau jie buvo pagaminti iš įvairių gyvūnų dalių, ilgą laiką buvo populiarūs tik tarp turtingųjų, o 1839 metais Charles Goodyear išrasta guma padarė juos plačiai prieinamus.
Viena ankstyviausių nuorodų į prezervatyvą (ar jo protėvį) yra graikų istorikų darbai, minintys Karalių Miną, kuris Kretoje gyveno apie 3000 m. pr. Kr. Daugelyje pasaulio šalių prezervatyvai buvo naudojami anksčiau nei Europoje. Pavyzdžiui, Afrikoje „užvalkalai“ buvo gaminami iš krokodilo odos, arabų šalyse – iš naminių gyvūnų vidurių. Kinijoje ir Japonijoje prezervatyvai iki XV a. buvo gaminami iš vėžlių kiautų, o vėliau iš plonos odos. Kinijoje jie taip pat buvo gaminami iš vaškuoto popieriaus ir ėrienos žarnų. Jie mažai kuo skyrėsi nuo analogų Europoje, išskyrus tai, kad atsirado trimis šimtmečiais anksčiau – XVIII amžiaus Europoje jie taip pat buvo gaminami iš gyvūnų žarnų arba lininio audinio.
Tačiau niekas neskatino naudotis prezervatyvais taip, kaip sifilio infekcija, kurią, kaip manoma, Kolumbas į Europą 1494 m. atvežė iš Haičio salos. Žmonių bendradarbiavimas, atsiradę prekybos keliai pasirodė tapo derlinga aplinka šiai ligai plisti.
Dėl religinių ir moralinių sumetimų, prezervatyvų naudojimui atsirado daug pasipriešinimo. Kai kuriose valstybėse jų pardavimai ir reklama buvo uždrausti net iki XX amžiaus antros pusės. JAV ir Didžiosios Britanijos kariuomenės Pirmajame pasauliniame kare buvo vienintelės, kurių kariams prezervatyvai buvo draudžiami – karo pabaigoje tai lėmė vieną didžiausių sifilio ir gonorėjos atvejų skaičių JAV istorijoje.
60-ajame dešimtmetyje, vykstant seksualinei revoliucijai, prezervatyvų naudojimas labai sumažėjo. Tai lėmė keli veiksniai: dažniausiai pasitaikančios lytiniu keliu plintančios infekcijos – gonorėja ir sifilis – buvo lengvai gydomos antibiotikais, o tabletės tapo efektyviausia kontraceptine priemone. Tačiau situacija vėl pasikeitė 80-aisiais, kai pasaulis sužinojo apie AIDS. Šiandien yra daugiau nei 80 prezervatyvų rūšių, tarp jų – aromatiniai, reljefiniai, ypač ploni, skirti analiniam seksui, oraliniam seksui, spermicidai ir kiti.
Prezervatyvų paklausa padidėjo COVID-19 pandemijos fone suvaržius žmonių judėjimą. Daug žmonių įstrigo karantine ir kasdienėje rutinoje. Teisingai dėvima kaukė apsaugo nuo koronaviruso. Pandemijos laikotarpiu išmokome teisingai dėvėti kaukę, tačiau reikėtų nepamiršti ir teisingo prezervatyvų naudojimo – nors jie ir neapsaugo nuo COVID-19 infekcijos, bet padeda saugiai iškęsti karantino sukeltus nepatogumus. Teisingai naudojamas prezervatyvas apsaugo ne tik nuo ŽIV bei kitų lytiškai plintančių infekcijų, bet ir nuo neplanuoto nėštumo
Medicininių, mokslinių ir socialinių faktorių dėka prezervatyvas iš šlapimo pūslės dalies evoliucionavo į mažą, ploną ir paprastą latekso gaminį, pasižymintį dideliu lankstumu. Istorinis kontracepcijos ir venerinių ligų prevencijos metodų taikymas parodo, kad žmonija visada turėjo būdų spręsti savo problemas, susijusias su gimstamumo kontrole ir lytiniu keliu plintančiomis ligomis. Tai nepriklauso nuo rasės, spalvos, tikėjimo, lyties, lytinės tapatybės ar seksualinės orientacijos. Istorija rodo, kad žmonija išgyveno pandemijas praeityje ir ši patirtis padės išgyventi ir šių dienų epidemijas bei jų sukeltus iššūkius.