Vaistų nuo ŽIV derinys, laikytas potencialiu gydymu nuo naujojo koronaviruso, atliktų bandymų metu buvo nustatytas neveiksmingu, praneša „New England Journal of Medicine“.
Sunkia COVID-19 forma sergančių Kinijos pacientų tyrimas parodė, jog 99 asmenys, gavę ŽIV vaistus „Kaletra“ – lopinaviro ir ritonaviro kombinaciją – neparodė geresnių klinikinių rezultatų, nei kiti 100 asmenų, kuriems buvo taikomas standartinis gydymas.
Vaistus gavę asmenys parodė šiek tiek greitesnį sveikimą, tačiau skirtumas nebuvo statistiškai reikšmingas. „Kaletrą“ gavusiems žmonėms klinikinis pagerėjimas pasireiškė vidutiniškai po 15 dienų, tuo tarpu gaunantiems įprastą priežiūrą – vidutiniškai po 16 dienų. Tyrėjų teigimu, šis skirtumas yra “reikšmingas, tačiau kuklus“.
Tyrimo rezultatai buvo paskelbti internete, „New England Journal of Medicine“.
Negana to, lopinaviro ir ritonaviro kombinacija sukėlė daugiau šalutinių poveikių, dėl kurių teko sustabdyti net 13.8% pacientų gydymą. Vaistai nebuvo lyginami su placebo gydymu, nors tai yra laikoma vienu geriausių būdų įvertinti vaisto efektyvumą. Visi pacientai sirgo plaučių uždegimu ir buvo gydomi Jin Yin-Tan ligoninėje Uhano mieste, kuriame ir prasidėjo pandemija.
Gydymas „neturėjo įtakos COVID-19 pacientų sveikimui ar mirtingumui, lyginant su įprastos priežiuros rezultatais“, pranešė Dr. Bin Cao vadovaujama komanda iš Nacionalinio kvėpavimo ligų klinikinių tyrimų centro.
Šis tyrimas buvo laikomas „didvyriškomis pastangomis“, teigia „New England Journal of Medicine“ redaktoriai Dr. Lindsey Baden ir Dr. Eric J. Rubin. „Deja, šių klinikinių bandymų rezultatai buvo nuviliantys“. Jų teigimu, vaistai neturėjo „jokio pastebimo poveikio“ stabdant viruso dauginimąsi, kas būtų laikoma efektyviu gydymu.
Straipsnis parengtas remiantis naujienų portalo Reuters paskelbta informacija.