Sprendžiama problema:
Švirkščiamųjų narkotikų vartojimas Lietuvoje yra aktuali problema, susijusi su rizikinga elgsena ir su infekcijų plitimu, perdozavimu, nusikalstamumu ir kitomis neigiamomis sveikatos, socialinėmis, ekonominėmis, teisinėmis pasekmėmis visuomenei. 2017 metų duomenimis, Lietuvoje kas antras (51,7 proc.) registruotas asmuo ŽIV infekcija užsikrėtė vartodamas švirkščiamuosius narkotikus ne steriliomis priemonėmis. 2018 metų pabaigoje atlikto su švirkščiamųjų narkotikų vartojimų susijusių infekcijų paplitimo tyrimo (DRID) duomenimis, ŽIV paplitimas tarp asmenų, kurie švirkščiasi narkotikus, yra 21 proc., o hepatito C – net 85,9 proc. Beveik penktadalis vartojančių asmenų minėjo, kad yra naudoję nesterilias adatas ir švirkštus ir kiek daugiau nei pusė nenaudojo prezervatyvų atsitiktinių lytinių santykių metu.
Projekto tikslas:
Projektas teiks žalos mažinimo paslaugas Vilniaus mieste ir tuo būdu mažins ŽIV ir virusinių hepatitų plitimą tarp narkotikus vartojančių asmenų bei jų lytinių partnerių. Tuo pačiu projektas gerins socialinių ir sveikatos paslaugų prieinamumą, mažins sveikatos netolygumus ir teiks į žmogų orientuotas integruotas paslaugas.
Projekto veiklos:
Pagrindinė projekto veikla – kompleksinių žalos mažinimo paslaugų paketo teikimas asmenims vartojantiems švirkščiamuosius narkotikus ir jų lytiniams partneriams, remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos 2016 metų rekomendacijomis dėl kompleksinių paslaugų paketo švirkščiamųjų narkotikų vartotojams. Bus gerinamas ir teikiamas kokybiškas prevencinių priemonių ir žalos mažinimo paslaugų paketas (sterilios švirkštimosi ir dezinfekcijos priemonės, tvarsliava prezervatyvai), reguliarus greitasis ištyrimas dėl ŽIV, informavimas ir konsultavimas dėl saugesnio elgesio, infekcinių ligų plitimo, tolesnio patekimo į sveikatos ar socialines paslaugas.
Projekto rezultatas:
Apsilankymų skaičius žemo slenksčio paslaugų kabinete per 3 metus – 41.613 apsilankymų.
Projekto trukmė.
2020 m. sausis – 2023 m. sausis
Projekto finansavimo šaltinis:
Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos
Projekto vykdytojas:
Vilniaus miesto savivaldybės administracija
Projekto partneris:
ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“