Priešekspozicinė ŽIV profilaktika (angl. Pre-exposure prophylaxis – PrEP) – tai antivirusiniai vaistai, padedantys apsisaugoti nuo ŽIV infekcijos. Tai viena naujausių ir veiksmingiausių priemonių kovai su ŽIV epidemija. Jie skiriami asmenims, kurie nėra užsikrėtę ŽIV, tačiau priklauso rizikos grupei (pvz. lytiniai santykiai be prezervatyvo, nepastovūs lytiniai partneriai, vienas iš partnerių užsikrėtęs ŽIV arba ŽIV statusas nežinomas, diagnozuotos kitos lytiškai plintančios infekcijos per pastaruosius 6 mėn., prezervatyvų nenaudojimas lytinių santykių metu, švirkščiamųjų narkotikų vartojimas dalijantis švirkštimosi priemonėmis ir pan.).
Priešekspozicinė ŽIV profilaktika – itin aktualus klausimas visoje Europoje, nes ŽIV sergamumas vis dar auga. Nepaisant to, ne visose Europos šalyse ši prevencinė priemonė yra reglamentuota, t.y. kompensuojama valstybės lėšomis. Prancūzijoje, Vokietijoje, Norvegijoje ir dar keliose šalyse jau galima įsigyti nemokamai arba kompensuojama dalinai turint gydytojo receptą, tuo tarpu Lietuvoje reglamentavimo dėl PrEP skyrimo, juo labiau kompensavimo – nėra. Generinio preparato kaina yra apie 90 Eur. Prieš pradedant vartoti PrEP – būtina išstirti dėl lytiškai plintančių infekcijų bei pasikonsultuoti su gydytoju infektologu.
Apie įvairių šalių patirtį diegiant PrEP, jo vartojimo reglamentavimą, efektyvumą, rekomendacijas ir plėtrą buvo diskutuojama antrajame PrEP suvažiavime (PrEP Summit-2019) spalio 10-12 d. Varšuvoje. Daugiau sužinoti apie PrEP iniciatyvas Europoje ir pasaulyje galima rasti žemiau nuorodoje:
http://www.prepineurope.org/en/who-is-the-prep-in-europe-initiative/
Atiek į „Checkpoint“ kabinetą pirmadieniais ir trečiadieniais (16.00-19.30 val.), Kauno g. 3A-105, Vilnius ir pasikonsultuok apie PrEP ir jo vartojimo galimybes.